Víceúčelové hřiště Lužany - 2011-2012

DOTACE: SZIF

CELKOVÉ NÁKLADY:       1 042 499,- Kč

DOTACE:                               595 000,- Kč

Původně navržené hřiště o rozměrech 13,0 x 23,0 m bylo projednáno se všemi dotčenými orgány a byl vydán územní souhlas. Z důvodu možnosti zvýšení variability – rozšíření víceúčelovosti, byly po dohodě s dodavatelem hřiště z umělého trávníku původní rozměry upraveny na rozměr hřiště o velikosti 15,0 x 30,0 m a tyto změny byly dodatečně povoleny stavebním odborem MěÚ Přeštice. Adekvátně s těmito rozměry byly upraveny a uzpůsobeny ostatní části konstrukcí a technického řešení hřiště, tj. výkopy, základy, drenáže, ocelové konstrukce a mantinely atd.

Postup prací byl následující: Po vytýčení stavby byla odstraněna ornice v tl. cca 100 mm a byly vytýčeny patky. Pro drenážní systém a vsakovací jímky byly provedeny výkopy rýh a jámy. Do výkopů byla položena přerušovací vrstva kameniva a provedeno betonování patek a osazení obrubníky. Do vyčištěného výkopu byla položena geotextilie na dno a stěny, prostor byl zasypán štěrkem, zaústila se drenážní trubka a zakryl se prostor jímky. Plocha byla upravena a firma WYSSPA provedla pokládku umělého trávníku JUTAgrass.

Dále byly osazeny do kotevních otvorů ocelové pozinkované trubky s krytkami plechu pro upevnění mantinelů a oky pro lanko sítí. Mantinely z hoblovaných prken jsou připevněné zápustnými šrouby a ochranné sítě jsou připevněny do pozinkovaných lanek po obou okrajích. Firmou bylo dodáno komplexní sportovní vybavení a hřiště bylo nalajnováno. Okolí hřiště bylo doplněno sadovými úpravami, plochy byly osety travním semenem a namontovány lavičky.

Byl rozšířen vchod na pozemek a opraveno oplocení. V rámci dobrovolnické práce byl vybudován chodníček z betonové dlažby a natřeno celé oplocení hřiště.

Na víceúčelové hřiště jsme získali dotaci z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v roce 2011, výstavba hřiště byla realizována v roce 2012 a k slavnostnímu otevření došlo 10. 6. 2012 za účasti a ukázek všech dobrovolných spolků v Lužanech.

Postupem času bylo na hřiště pořízeno nové chemické WC a buňka na uložení sportovního nářadí. Došlo také na rozšíření nástavby oplocení z důvodu častých míčů mimo hřiště. Hřiště se dočkalo i poslední části realizace prací, a to vybudování pergoly pro odpočinek a sousedská posezení. To už ovšem byly náklady (zhruba 80 000,- Kč) mimo výše zmíněnou dotaci.

Za použití barevného odlišení hraničních čar lze na jediném prostoru zkombinovat několik sportů. Víceúčelové hřiště lze využít pro míčové hry, volejbal, basketbal, nohejbal, florbal, malou kopanou, tenis či házenou. Umožňuje široké sportovní vyžití - rekreační i výkonnostní hru. Své uplatnění nalezne také pro potřeby školy, školky, sportovních oddílů, spolků či veřejnosti. Dodnes je hřiště hojně využívané.

Datum vložení: 1. 1. 2021 14:13
Datum poslední aktualizace: 24. 1. 2022 16:34

dnes, sobota 27. 4. 2024
jasno 18 °C 4 °C