Výsadba stromořadí na p. č. 593/1 v k. ú. Zelené

2012 – VÝSADBA STROMOŘADÍ NA P. Č. 593/1 V K. Ú. ZELENÉ

DOTACE: PLZEŇSKÝ KRAJ

DOTACE:                             30 000,- Kč

Obec Lužany nechala v prosinci 2011 zpracovat návrh sadových úprav v úseku polní cesty p.č. 593/1 v k.ú. Zelené směřující z okraje obce Zelené k obci Nezdice. Předmětný pozemek je v majetku obce Lužany. Řešený úsek je ohraničen dvěma drobnými sakrálními stavbami, křížkem z roku 1782 a sochou sv. Vojtěcha. V části (v necelé polovině) řešeného úseku je stávající vegetační doprovod složený z dožívajících ovocných dřevin (Pyrus sp., Malus sp.), které jsou utlačovány bujným podrostem náletových dřevin. Zbylý úsek je bez souvislého vegetačního doprovodu. Obec Lužany hodlá plánovanou rekonstrukci a výsadbu stromořadí z finančního hlediska rozdělit na dvě etapy. V první etapě (jaro 2012) má za cíl výsadbu 18 ks dubu letního (na níž je žádáno) na část úseku bez stávající vegetace, tedy bez nutnosti kácení. Druhou etapou (podzim 2012) bude získání dotačních prostředků na výsadbu zbývajících 18 ks dubu letního, které nahradí současnou dožívající či nevhodnou vegetaci v úseku blíže k obci.

Lokalita se nachází v nadmořské výšce cca 430 m.n.m. Jedná se o vegetační stupeň dubový. Řešené území je složené ze zemědělsky obdělávaných polí, pastvin a řešené polní cesty s minimálním vegetačním doprovodem, který by utvářel místní krajinu a stal se důležitým interakčním prvkem. Snahou je tedy vytvořit stromořadí, které bude plnit funkci ekologickou, estetickou, mikroklimatickou a rovněž funkci prachové a větrné bariéry. Nové stromořadí ovlivní mikroklima blízkého okolí a omezí erozi půdy z pole způsobenou odtokem povrchové vody. Cílem projektu je výsadba dlouhověkého stromořadí.

Pro výsadbu byla zvolena původem domácí dřevina - dub letní (Quercus robur) a to z těchto důvodů: daří se mu i na vlhkých hlinitých půdách, které jsou zde a to i s výskytem stojaté vody v příkopu podél pole. Je mimořádně odolný proti větru. Lépe snáší střídání podnebí než dub zimní. Je dřevinou dlouhověkou.  Stávající duby v blízkosti cesty prosperují a rostou zde přirozeně.

Datum vložení: 1. 1. 2021 14:37
Datum poslední aktualizace: 9. 8. 2023 16:07