Výstraha ČHMÚ na nebezpečí požárů v Plzeňském kraji

výstraha

Výstraha ČHMÚ na NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ pro Plzeňský kraj

V případě, že Český hydrometeorologický ústav zveřejní v rámci systému integrované výstražné služby výstrahu na „NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ“, nastává období nepříznivých klimatických podmínek, kdy jsou na základě nařízení Plzeňského kraje č. 5/2016, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, zakázány tyto činnosti:

a) rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (např. pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství),

b) kouření (s výjimkou elektronických cigaret),

c) používání pyrotechnických výrobků,

d) používání jiných zdrojů zapálení, např. lampiony, pochodně,

e) odhazování hořících nebo doutnajících předmětů,

f) jízda parní lokomotivy, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru,

g) spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům, než k hašení,

h) jízda motorovými vozidly ve volné přírodě mimo pozemní komunikace (toto ustanovení se nevztahuje na jízdu motorových vozidel, která jsou určena k pracovní a hospodářské činnosti v lesích a na polích, na jízdu motorových vozidel po polních a lesních cestách ke stavbám pro bydlení a stavbám pro individuální rekreaci, na jízdu vozidel složek integrovaného záchranného systému).

Uvedené činnosti jsou zakázány na těchto místech:

a) lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje,

b) lesopark, park a jiná souvislá rostlinná pokrývka umožňující vznik a šíření požáru,

c) sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 100 metrů od jejich okraje,

d) plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šíření požáru.

Při používání pyrotechnických výrobků musí být zabráněno dopadání jejich částí způsobilých iniciovat požár na uvedená místa.

Používání létajících lampionů se zakazuje na celém území Plzeňského kraje.

=============================================================================

Nařízení Plzeňského kraje k zabezpečení požární ochrany v době nebezpečí požárů

13. ZÁŘÍ 2016 10:44, AKTUALIZOVÁNO 25. DUBNA 2019 14:46,

Dne 15. 12. 2016 vešlo v účinnost nové nařízení Plzeňského kraje č. 5/2016, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Dle této nové právní úpravy se dobou zvýšeného nebezpečí vzniku požáru rozumí

a) doba od rozdělání otevřeného ohně do jeho úplné likvidace,

b) doba od zahájení do ukončení skladování pícnin, obilovin, luštěnin, olejnin a krmiv, majících sklon k samovznícení, a dále slámy a dřevní štěpky,

c) doba, kdy se klimatické podmínky vyznačují vysokou teplotou ovzduší, dlouhodobým nedostatkem srážek a s tím související nízkou vlhkostí v půdě a vegetaci (období nepříznivých klimatických podmínek).

Pro každý typ doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru nařízení stanoví zvláštní povinnosti k zabezpečení dostatečné požární ochrany.

Doba zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se nevyhlašuje, její začátek nastává okamžikem zahájení dané činnosti a konec okamžikem jejího ukončení. Obdobím nepříznivých klimatických podmínek je doba, po kterou je v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (dále jen ČHMÚ) na „nebezpečí požáru“ nebo „vysoké nebezpečí požáru“, zveřejněná v rámci systému integrované výstražné služby. Výstraha ČHMÚ se vydává zpravidla kolem 11 hodiny na adrese http://portal.chmi.cz. Doba platnosti výstrahy je vždy vymezena začátkem a koncem, přičemž konec nemusí být znám v době jejího zveřejnění. Na adrese http://www.infomet.cz/ lze sledovat i předpokládaný vývoj situace. Hejtman období nepříznivých klimatických podmínek vyhlašuje pouze v případě, kdy je to dle vyhodnocení hasičským záchranným sborem kraje nutné, přestože není vydána výše zmíněná výstraha.

Přílohou článku je i METODICKÁ POMŮCKA PRO OBDOBÍ ŽŇOVÝCH PRACÍ určená pro obce i samotné zemědělce. Metodika obsahuje návrh možných řešení k předcházení vzniku požáru a jeho šíření a k minimalizaci ohrožení zdraví a škod na majetku.

Soubory ke stažení

Datum vložení: 16. 6. 2022 11:16