Náhradní vrt v Zeleném - 2017

UPRAVENÉ NÁKLADY:     308 453,- Kč

DOTACE:                              199 592,- Kč

NÁKLADY OBCE:                108 861,- Kč

Obec Lužany se rozhodla vybudovat záložní vodní zdroj k doplnění stávajícího hydrogeologického vrtu, který slouží jako vodní zdroj v obci Zelené od roku 1957. Tento vrt je hluboký 39,2 m a je vystrojený Fe zárubnicí. Na místě upřesněném předcházejícím geofyzikálním měřením měl být vyhlouben průzkumný hydrogeologický vrt hluboký 40 m. K vrtání bylo použito rotačně příklepné technologie ponořeného kladiva. Protože tato technologie využívá k výnosu vrtné drti stlačeného vzduchu, je možné průběžně sledovat i úrovně přítoku vody do vrtu. To umožňuje optimalizaci hloubky vrtu a jeho výstroje. Vrt byl sice projektován do hloubky 40 m, ale v rámci průzkumu byl vyhlouben hydrogeologický průzkumný vrt hluboký 37 m. Z důvodu zastižení zcela zvětralých algonkických břidlic a použití projektované technologie vrtání nebylo možné provést definitivní vystrojení vrtu, a proto byly průzkumné práce po dohodě se zastupiteli obce ukončeny a byla provedena odborná likvidace vrtu. I přesto, že byl vrt odborně zlikvidován, získala Obec Lužany dotaci. SFŽP získal tímto vrtem informace o skladbě hornin, o způsobu možného dalšího vrtu a další informace, které budou zaneseny do odborných map.

Datum vložení: 2. 1. 2021 10:21
Datum poslední aktualizace: 26. 1. 2023 15:17