Znak a prapor obce Lužany

znak obce vlajka obce

Symbolika návrhů znaku a vlajky obce LUŽANY

První písemná zmínka o existenci osady ležící v údolí řeky Úhlavy cca 2km jižně od Přeštic pochází z r.1175, v r.1245 je připomínán vladyka Imram z Lužan. Ves byla tehdy majetkově rozdrobena na několik dílů a tato roztříštěnost přetrvala až do 15.století (k r.1378 je doložen Jan, řeč.Štipice z Lužan - v erbu patrně korunovaného kohouta, ještě v r.1412 purkrabí v Čečovicích). V první polovině 16.století získali Lužany Příchovští z Příchovic, z nichž nejspíše Markvart Příchovský na Skočicích vystavěl na místě starší tvrze renesanční zámek (1583). Příchovští udrželi statek přes všechny peripetie pozdější neklidné doby až do r.1721, kdy majetek odkoupil od Jana Viléma Příchovského jeho švagr Kink Engel z Engelflussu. Majitelé se pak rychle střídali, v r.1848 náležely Lužany Schönbornům. Někdy kolem r.1818, za hraběte Fridricha Karla Schönborna, byl renesanční zámek přestavěn, současnou podobu získal v době, kdy patřil architektu a známému mecenáši Josefu Hlávkovi (1886-87).

Výše uvedené informace byly vyhodnoceny tak, aby návrhy obsahovaly připomínku domácího vladyckého rodu (korunovaný kohout), významných a dlouhodobých majitelů Lužan a současně stavebníků renesančního zámku Příchovských z Příchovic (různě formované husí krky z jejich erbu), stavitele a mecenáše Hlávku (úhelník, event.úhelník a rozměřovací kružidlo kružidlo symbolizující stavebnictví) a konečně pěstování tulipánů, jimiž byla obec ještě v minulém století proslulá (tulipány).

Z návrhů znaku vychází i připojené návrhy obecní vlajky, respektující zásady a zvyklosti současné české vexilologické tvorby.

Miroslav J. V. Pavlů, heraldik

čtvrtek 21. 3. zataženo 15/7 °C