Naučná stezka ŽPKL - 2013 - 2015

SZIF

DOTACE: SZIF

DOTACE:                            199 496,- Kč

V roce 2013 jsme požádali o dotaci z Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu. Naše stezka dotaci získala, a proto mohla být realizována. Veškerým pracím předcházela důkladná příprava, jednak rozhovory s pamětníky, vytyčování umístění tabulí, tvorba textů a samozřejmě výsadbě stromů muselo předcházet důkladné vykácení náletových dřevin.

Práce byly prováděny nejen v tomto roce, ale také v roce 2014 a 22. 3. 2015 byla stezka slavnostně otevřena.

Základními prvky stezky jsou tři paměti krajiny – drobné architektonické prvky (křížky, kapličky), staré stromy a hlavně paměti rodáků z tohoto kraje. Do dotace nemohlo být zahrnuto restaurování křížku nad obcí Zelené (ten se opravy dočkal v r. 2018), ale všechny významné stromy (především lípy) byly arboristicky ošetřeny a bylo vysázeno dalších 25 dubů u cesty ke Sv. Vojtěchovi. Paměti rodáků posloužily k tvorbě textu informačních tabulí. Ty obsahují nejen trasu stezky, ale také historii obcí Lužany, Zelené a Zelená Hora, staré fotografie ze života obcí a jejích občanů, úryvky z kronik, seznámení se sakrálními stavbami a novými dřevěnými prvky, kterými jsou „Srdce pro krajinu“ a nadživotní sochy Čerta a Káči na Tanečku. Stezka obsahuje 8 zastavení, její délka je zhruba 9,3 km a časová délka zdolání stezky i s posezením je zhruba 3,5 – 4 hodiny. Při realizaci stezky bylo odpracováno mnoho brigádnických hodin, které byly povinné pro získání dotace. Největší díky ovšem patří hlavním strůjcům nové stezky – paní Jitce Dlouhé, která byla iniciátorkou a duší celého projektu a panu Dušanu Světlíkovi s partnerkou, kteří mají zásluhu na výrobě všech dřevěných prvků.

Datum vložení: 1. 1. 2021 16:04
Datum poslední aktualizace: 24. 1. 2022 16:23