Revitalizace parku v Lužanech - 2013 - 2014

Nadace ČEZ

DOTACE: NADACE ČEZ

DOTACE:                               313 746,- Kč

Stávající výsadba na hlavní ploše byla naprosto nevhodná a necitlivá, prostor byl nepřehledný a tmavý. Dřeviny byly přerostlé a většinou silně proschlé. Největší zkázu způsobila zima v r. 2010 - 2011, kdy mnoho stromů a keřů nevydrželo přívaly sněhu. Všechny problematické dřeviny byly vykáceny nebo ošetřeny. Celá plocha byla udržována jen sekáním několikrát do roka. Cílem bylo získat prostor, který by byl propojen cestami, s plochami pro odpočinek.

Řešením revitalizace prostor došlo k propojení s okolní krajinou, k zajištění průchodnosti území, odstranění starých jehličnatých dřevin, ke změně celkového pojetí plochy jako rekreační zóny obce a vytvoření pobytových ploch. Cílem projektu bylo zkrátka vybudovat „vesnickou náves“. Zastupitelé Obce Lužany se snažili hned od počátku volebního období najít vhodný dotační titul, který by jim pomohl v realizaci revitalizace parku u lužanského zámku. Po 3 letech marných podání žádostí se na Lužany usmálo štěstí a park mohl být obnoven. Stalo se tak v závěru roku 2013, kdy Obec Lužany byla vybrána mezi úspěšné žadatele o dotaci v 2. kole posuzování. Dotaci získala od Nadace ČEZ, výše dotace 313 746,- Kč. Celkové náklady byly rozpočtovány na částku 722 000,- Kč.

Společně s prostranstvím o rozloze 590 m2 byly navrženy úpravy okolo bývalých dílen a jídelny s výsadbou nových stromů. Po vyměření budoucích ploch byly tyto plochy ohraničeny obrubníky, odvodněny, byly zavezeny jednotlivé vrstvy podloží a na závěr na cesty a plochy pro lavičky byl navezen mlatový písek, který byl co nejkvalitněji zhutněn. Ostatní zelené plochy byly upraveny novou zeminou, proběhla výsadba 11 listnatých stromů, 22 ks listnatých keřů, 30 ks trvalek a došlo k osazení prostoru lavičkami a odpadkovými koši.

Všechny zelené plochy byly osety parkovou směsí. Stůl na stolní tenis našel své nové působiště hned vedle dětského hřiště místo nevhodných původních zeravů. Zároveň bylo vysázeno nové stromořadí z malokorunných dubů, teré kdysi bývalo podél hospodářských budov od zámku směrem k Přešticům (u bývalé jídelny).

Věříme, že citlivá výsadba nejen stromů, ale i keřů a trvalek, bude všem sloužit v této podobě co nejdéle. Lužany si určitě zasloužily bezpečné a klidné místo pro pohyb a setkávání všech obyvatel obce i návštěvníků.

Nový park byl oficiálně představen při setkání rodáků v Lužanech v květnu 2014, tenkrát ještě bez dodaných laviček. Projektem vznikly zóny, na kterých mohou odpočívat všechny věkové kategorie.  Prostor plný starých neudržovaných stromů byl takto nahrazen kvetoucími trvalkami, keři a novými stromy a je opravdu hojně využíván místními i návštěvníky zámku.

Datum vložení: 1. 1. 2021 15:27
Datum poslední aktualizace: 24. 1. 2022 16:04