Výsadba ovocného sadu - 2018

DOTACE: PLZEŇSKÝ KRAJ – OCHRANA PŘÍRODY

DOTACE:                            18 314,- Kč

TEXT:

Travnatý pozemek parc. č. 453/1 vedle fotbalového hřiště umožňuje založení sadu v blízkosti obce. Tato okrajová lokalita obce tvoří propojení mezi zástavbou a okolní krajinou. Původní ovocná stromořadí podél polních cest byla v této části krajiny prakticky zničena scelováním polí a tak se zde ovocné stromy nacházejí pouze nahodile. Ovocné sady, aleje a stromořadí představují jedinečný fenomén naší krajiny, který by měl být zachován pro další generace, a proto je snahou obce navrátit tyto dřeviny zpět do krajiny. Pro realizaci projektu - pro novou výsadbu - bylo navrženo použití starých ovocných druhů s dlouhodobou tradicí v české krajině.

Byly navrženy jedlé jeřáby „Moravský sladkoplodý“ a „Konzentra“, dále dva druhy slivoní „Durancie“ a „Althanova renklóda“ a čtyři druhy třešní – „Kordia“, „Burlat“, „Karešova“ a „Velká černá chrupka“.

U ovocných stromů byly použity prostokořenné špičáky o velikosti 1,0 – 1,3 m. Stromy byly ukotveny jedním kůlem a ochráněny pletivem proti okusu. Po výsadbě byla provedena intenzivní zálivka za pomoci p. Komorouse a druhou zálivku provedli zaměstnanci firmy Selgen. Za což jim moc děkujeme. Obec získala dotaci na ovocný sad z prostředků Plzeňského kraje z programu Ochrana přírody.

Datum vložení: 2. 1. 2021 11:09
Datum poslední aktualizace: 27. 10. 2022 10:15

dnes, středa 24. 4. 2024
čtvrtek 25. 4. slabý déšť 9/0 °C