Výsadba stromořadí u hřiště TJ - 2016

DOTACE: NADACE ČEZ

DOTACE:                              50 000,- Kč

NÁKLADY OBCE:                55 885,- Kč

V roce 2014 došlo k vykácení stromů na jižní straně hřiště TJ Sokol Lužany. V r. 2015 jsme požádali o příspěvek Nadaci ČEZ, bohužel nám nebyl schválen. Obec Lužany proto požádala o příspěvek i v r. 2016 a z grantového programu Stromy získala obec příspěvek na výsadbu stromů ve výši 50 000,- na základě smlouvy ze dne 2. 5. 2016.

Návrh výsadby a následné péče zpracovala paní Jitka Dlouhá, Dis. ze Zeleného. Výsadba má přirozeně propojit obec s okolní krajinou. Výsadba bude tvořit nejen funkci větrné, hlukové bariéry, ale zlepší i mikroklima. Pro výsadbu byl zvolen sloupovitě rostoucí kultivar dubu letního, aby byl minimalizován střet se zemědělskou technikou.

Při podání žádosti jsme se zavázali na účasti v projektu budoucím zapojením zájmových sdružení v obci při účasti na sázení stromů a při následné údržbě, což je ze strany Nadace ČEZ vždy vítáno. V našem případě se sázení ujali členové TJ Sokol Lužany, kterým patří náš dík.

Po vyhloubení jam p. Ženíškem byla dodána 1. várka stromů – ty se společnými silami a s odborným dohledem paní Dlouhé podařilo zasadit a čekalo se na to, až budou moci zahradníci dodat zbylé stromy. Díky tomu, že výsadba probíhala poměrně pozdě, bylo opravdu těžké tolik stromů najednou získat. 2. várka stromů byla poté již vysazena odbornou firmou.

Na závěr výsadby jsme ještě připevnili cedulku s oznámením, že realizaci projektu podpořila Nadace ČEZ. Nyní se dle plánu výsadby a následné péče budeme o stromy starat tak, aby nám co nejlépe rostly a brzy vytvořily slibovanou větrnou a hlukovou bariéru, ale hlavně – krásné stromořadí plné živých tvorů.

Na jižní straně fotbalového hřiště bylo  celkem vysázeno 20 ks dubů náhradou za již dříve pokácené topoly. Okraj obce byl touto výsadbou propojen se stávajícím vegetačním doprovodem původní polní cesty.

Datum vložení: 2. 1. 2021 9:49
Datum poslední aktualizace: 26. 1. 2023 15:20