Změna vytápění kulturního domu v Lužanech - 2021

CELKOVÉ NÁKLADY:           629 431,-  Kč

DOTACE:                                350 000,- Kč

NÁKLADY OBCE:                  279 431,- Kč

Kulturní dům byl postaven v r. 1969 a k vytápění byl určen litinový parní kotel na mazut. Mazut byl nahrazen v r. 2008 zemním plynem. Kotel byl zastaralý, dožilý, předimenzovaný a nehospodárný, není možné sehnat náhradní díly. Objekt kulturního domu prošel kompletním zateplením včetně výměny oken v roce 2015, v roce 2016 pak byl zrekonstruován vestibul a sociální zařízení, a tak byla tepelná ztráta rapidně snížena. Chtěli jsme využít situace, kdy nejsou povoleny společenské akce, abychom provedli plánovanou výměnu, aby nedošlo k situaci, kdy by starý kotel nečekaně dosloužil v topném období. Touto akcí bychom chtěli zakončit proces snížení energetické náročnosti budovy kulturního domu.
V rámci akce byl vyměněn parní litinový kotel. Bylo demontováno veškeré zařízení včetně parních rozvodů, byl vybourán základ pod kotlem včetně sopouchů a jako nový zdroj tepla byl osazen nástěnný kondenzační kotel na zemní plyn Geminox THRs-50. Vytápění je rozděleno do dvou okruhů – okruh vytápění sálu a přilehlých místností a okruh vytápění restaurace včetně jejího zázemí. Stávající litinová otopná tělesa byla využita a byla opatřena růžicemi s odvzdušňovacími ventily. Nová tělesa byla použita stejného typu, tzn. litinová a nahradila stávající plechové radiátory, popř. byla osazena v místech, kde chyběla. Rozvod potrubí byl proveden z měděných trubek. Stávajících litinových radiátorů, které po propláchnutí slouží svému účelu i nadále, je celkem 12 ks s různým počtem radiátorových článků, a dále byly umístěny nové radiátory různých parametrů a s různým počtem článků v celkovém počtu 15 ks - 9 radiátorů náhradou za dosavadní plechové radiátory a 6 radiátorů bylo umístěno z důvodu navýšení topné kapacity. Realizační firma Topenářství R -V nám zajistila litinové radiátory, které se již od 1. 1. 2021 nevyrábí.

Datum vložení: 27. 10. 2022 9:28
Datum poslední aktualizace: 9. 8. 2023 16:19