Lužany č.p. 25
334 54 Lužany
130. výročí založení SDH Lužany - 22. - 23. 6. 2013
Oslavy 130. výročí založení SDH Lužany proběhly v obci o víkendu 22. a 23. 6. 2013. Oslavy zahájila slavnostní valná hromada, na které byla proti očekávání velmi slabá účast členů. Žačky místní školy přednesly úvodem kulturní pásmo složené z hasičských básní. Starosta sboru seznámil přítomné s historií sboru a představil nový prapor místních hasičů., kterému na slavnostní valné hromadě požehnal vikář římskokatolické církve farnosti Přeštice Karel Plavec. Při příležitosti výročí byli oceněni někteří členové sboru a byly rozdány pamětní listy. V diskuzi vystoupil pan Hulec, člen výkonného výboru ústředí SH ČMS, který předal sboru čestnou stuhu II. stupně k praporu.
Ve 13,00 hodin proběhlo u pomníku padlých občanů Lužan ve světové válce položení vzpomínkového věnce. Po projevu starostky obce a hymně ČR jsme se přemístili na hřiště TJ Sokol Lužany, kde proběhla soutěž v požárním sportu. Do Lužan se sjelo celkem 8 družstev mužů a 3 družstva žen. Po úspěšném absolvování pokusů požárního útoku se v kategorii ženy umístily na 1. místě ženy starší, na druhém místě skončilo družstvo z Červeného Poříčí a na třetím místě naše ženy mladší. V mužské kategorii zvítězilo družstvo ze Zálesí, na druhém místě skončili mladší muži z Lužan a na třetím místě starší muži z Lužan. Než byly napsány výsledky a diplomy, předvedla požární útok obě žákovská družstva. První den oslav zakončila taneční zábava na místním hřišti, která se vydařila i díky skvělému počasí.
Oslavy pokračovaly v neděli odpoledne, které začalo ukázkami přípravek Lužan, která předvedla člunkovou štafetu a ze Švihova, jeichž děti ukázaly hasičskou rozcvičku, štafetu a požární útok. Poté všem přítomným předvedla družstva žáků štafetu dvojic. Hasiči ze Štěpánovic nás překvapili velice vydařenou ukázkou sekyrkového civičení. To už jsme v dáli mohli zaslechnout houkání sirény, která oznamovala příjezd našeho hasičského vozu Avia, v němž byli členové výjezdové jednotky, kteří předvedli tradiční útok z požárního auta.
Poté se nám hezkým vystoupením "hasičského potěru" předvedly naše ženy. Hasiči z HZS Přeštice předvedli vyproštění z havarovaného vozidla a hasiči z HZS Klatovy připravili pro děti "pěnovou párty". Celé odpoledne jsme mohli obdivovat historickou i současnou hasičskou techniku.
Na závěr se sluší poděkovat všem členům, kteří se podíleli na přípravě oslav a jejich bezchybném průběhu, všem, kteří se starali o naše žaludky a také dobrovolným hasičům z Přeštic, kteří nás o víkendu zásobovali vodou.
Poděkování patří i všem, kteří jakýmkoliv způsobem přispěli na naše oslavy. Jsou to: Obec Lužany, TOP ABRASIVE, s.r.o., OSEVA PRO, s.r.o., STABO - Ing. Petr Bouda, Florian Servis, s.r.o. - Josef Černý, Kominictví - zednictví Vránek - Šich.
Více fotografií z oslav naleznete na tomto odkaze:
http://archetto.rajce.idnes.cz/Luzany_-_130._vyroci_zalozeni_SDH
Dnes je 24.1.2025
Svátek má Milena
Zítra má svátek Miloš
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.